درام چیست ؟
درام پرینتر زیراکس یک غلتک فلزی است که در هنگام چاپ، پودر را از کارتریچ برداشته و آن را روی کاغذ می‌پاشد. درام همانطور که می‎چرخد، لیزر، روی پوشش بیرونی درام مطابق با سندی که در حال چاپ است، می‌تابد. سپس این قسمت‌های تابیده شده یا ذوب شده، ذرات ساخته شده تونر را جذب می‌کنند و سپس غلتک قبل از اینکه بار الکتریکی از لیزر را برطرف کند و برای قلم زنی جدید بارگذاری شود، این تونر را بر روی کاغذ قرار می ‎دهد.
نحوه عملکرد درام پرینتر زیراکس
عملکرد قطعه درام به این صورت می‌باشد که پس از خوانده شدن اطلاعات تصویر مورد نظر توسط کامپیوتر یا لپ تاپ، این اطلاعات به سطح درام منتقل می شود و درام که دارای بار اکتریکی مثبت است، بار الکتریکی قسمت‌های مشخص شده تصویر توسط لیزر را تغییر داده و بر این اساس تونر شارژ پرینتر را در آن قسمت‌ها جذب می‌کند که پس از گرم شدن سطح کاغذ، تونر شارژ که به روی سطح کاغذ ذوب شده، به سطح کاغذ می‌چسبد. پس از آن، تونر چسبیده به سطح درام توسط فوم رول تمیز می شود.
انواع درام در پرینتر زیراکس
پوشش درام از اهمیت زیادی برخوردار است و از اصلی‌ترین اجزای تشکیل دهنده آن است. این پوشش باید به نور واکنش نشان دهد، به طوری که بتوان تصویر را در شار الکتریسیته در امتداد سطح آن قلم زد. با این حال، باید به اندازه کافی سفت و سخت نیز باشد تا تحمل حفظ تلورانس بسیار کم برای ایجاد تصاویر دقیق را داشته باشد.
از این نظر نوع درام‌ها با نوع پوشش آنها متمایز می‌شوند. درام پرینتر زیراکس یا با پوشش سولفید کادمیوم ساخته شده که عمری حدود 500 تا 700 هزار ورق دارد و یا اینکه مبتنی بر فوتو کونداکتورهای ارگانیک می‌باشد که می تواند تا 1 میلیون نسخه چاپی تولید کند. آخرین فن‌آوری در درام‌ پرینتر زیراکس، سیلیکون آمورف است که از انواع ماده سخت بوده و عمر آن در حدود 5 میلیون نسخه چاپی است.
مشکلات احتمالی درام پرینتر زیراکس
شایع‌ترین عیب یک درام خراش یا لکه روی پوشش آن است. بین سطح کاغذ و سطح درام فاصله کمی وجود دارد. پوشش درام نسبت به خراش آسیب‌پذیر بوده و از حساسیت بالایی برخوردار می‌باشد. اگر در سطح درام پرینتر زیراکس خراشی شکل بگیرد، علامت هایی دائمی در هر نسخه چاپ می‌کند.
برخی از مواد همچنین می توانند توانایی خود را برای نگهداری یا مقاومت در برابر شارژ از دست بدهند که باعث می شود تونر قادر به چسبیدن به درام نباشد. اگر تونر به صورت الکتروستاتیکی به درام جذب نشود، پرینت انجام نمی‎شود. همچنین هر درام دارای یک عمر مشخص است که پس از پایان عمر آن، از دست دادن شارژ شروع می‌شود.